top of page

SONCAP BELGESİ

SONCAP BELGESİ NEDİR?

  • Nijerya’ya yapılan ihracatlar için standardın altında kalan ve güvenli olmayan ürünlere sınırlama getirilmesine karar verilmiştir. Nijerya SON tarafından üreticiler , ihracatçılar ürün standartları ve teknik şartlarına göre inceleme altına alınmıştır. İhracatı olan ürünler kayıt altına (PC Sertifikası) alınacak olup her sevkiyat için SONCAP Sertifikası zorunlu hale gelmiştir.

NİJERYA – ÜRÜN UYGUNLUK BELGESİ (SONCAP)

       Türkiye’den Nijerya'ya ihracat yapan tüm üreticilerin veya ihracatçıların Nijerya Standartları (SON) gereğince test edilmesi ve daha sonra belgelendirilmesi gerekmektedir. (SONCAP) Ürünlerinizi akredite laboratuvarımızda test yapıldıktan sonra gözetim ve denetim sonrası akredite kuruluşumuz tarafından belgelendirilir.

       Firmamız ihracat belgeleri ürünlerinde tecrübeli mühendisler tarafından SON standartlarına göre araştırılarak akredite laboratuvaramızda onaylı (ISO/IEC17025) testleri gerçekleştirilir.

Daha Sonra;

1-) Nijerya Sevikayatı Öncesi PCR dediğimiz kayıt sistemi gerçekleşir

2-) ISO 9001 sertifikaları istenir eğer yok ise firmamız tarafından sağlanır.

3-)PCR kaydı sonrası COC dediğimiz SONCAP belgesi düzenlenir.

PC SERTİFİKA MODÜLLERİ

PC 1 : Ürünler 1 kere mahsus kayıt altına alınarak tek sevkiyat için geçerlidir. Ürünlerin standardına göre akrediteli test raporu ve üretici firmaya ait kalite sertifikaları zorunludur.

PC 2 : Ürünler 1 sene kayıt altına alınır , kayıt altına alınan ürünlerin 1 sene süresince sevkiyatı yapılır. Her sevkiyatta SONCAP sertifikası temin edilir.  Ürünlerin standardına göre akrediteli test raporu ve üretici firma kalite sertifikaları zorunludur.

PC 3 : Üretici firmanı alanında 1 sene içerisinde fabrika , tesis gözetimi yapılarak  alınan modüldür. ürünlerin detaylı incelenmesini ele alır.

SONCAP CoC BELGESİ

PC modülüyle kayıt altına alınan ürünlerin sevkiyat sonrasında alınması gereken belgedir. Sevkiyat sonrası gerekli evrak listesi ve adımlar aşağıdaki gibidir.

–  Talep-Başvuru Formu

–  Yükleme öncesi veya esnasında gözetim yapılması

–  Commercial Invoice , Packing List (Alınan Form M Belgesinde belirtilen Form m numarası ve BA numarası yazılması gerekmektedir.)

–  FORM M Belgesi (Nijerya’ya gidecek olan ürünler için ithalatçı firma tarafından sağlanan belge)

–  Bill of Lading (Alınan Form M Belgesinde belirtilen Form m numarası ve BA numarası yazılması gerekmektedir.)

Nijerya ihracat , ithalat yapmak isteyen firmalarımıza gerekli desteği vererek en kısa sürede uzman kadromuz takibinde SONCAP hizmeti sağlamaktayız.

bottom of page